Орієнтування на байдарках, будучи не наймолодшим напрямком в нашому спорті, розвивається в світі не найшвидшими темпами через часту відсутність специфічної місцевості для проведення змагань, водні простори якої повинні бути настільки ж цікаві для спортсмена, як і простий ліс. Але ми із задоволенням відзначаємо розширення географії проведених змагань, а також активне використання орієнтування на байдарках як елемента мультигонок. У стрункі ряди послідовників Архіпелагу вже влилися змагання в Північній Америці та Європі. Яскравою подією в житті орієнтувальників, водних туристів і мультигонщіков є перший водний рогейн, який під керівництвом В.Плохенко проводить КСВ «Суворовець» в Херсонській області.

У Дніпропетровській області є унікальна місцевість — Самарські плавні площею до 17 кв.км, що утворилися в результаті злиття річок Самара, Самарчук, Підпільна і Пасічник, що представляють собою складне утворення озер, проток і островів.

Цей вид орієнтування не вимагає від учасника будь-яких спеціальних навичок управління байдаркою і в разі участі в парних змаганнях дає можливість по-справжньому відчути дух командної боротьби, оскільки в байдарці стартують дві людини і від їх злагоджених дій залежить успіх.

Спеціальних правил по водному орієнтуванню немає і, тому ми проводимо змагання за принципами бігового орієнтування з незначними доповненнями, які враховують специфіку виду і змагань. Загальна інформація: ми використовуємо карти стандарту ISOM 2007, тобто звичайні карти для бігового орієнтування. Масштаб 1: 10000. На місцевості стоять КП обладнані призмою і електронною відміткою. Нижче відзначені деякі особливості, але перш за найважливіше:

  1. Чесна гра. FAIR PLAY. Це перший і найголовніший пункт взагалі в спорті і в нашому виді. Ми маємо на увазі, що учасники змагань приїжджають за: чесною боротьбою; справжніми спортивними переживаннями; дружнім спілкуванням і знайомствами; а також за оцінкою своєї реальної готовності, яка відображається в протоколах результатів. Для цього ми закликаємо дотримуватися таких правил: спортсмени, після свого фінішу, не повинні ділитися інформацією про дистанції з ще не закінчившими змагання учасниками; спортсмени не повинні використовувати електронні і / або технічні прилади і пристосування для проходження дистанції, крім дозволених (годинник, компас, чіп); спортсмен ніколи не буде навмисно «притоплювати» призму із базою або закидати її в очерети, а в разі якщо це сталося ненавмисно (від контакту з човном) — спортсмен завжди поверне КП в початкове положення; спортсмен ніколи не буде використовувати допомогу сторонніх під час змагань для поліпшення результату; спортсмен завжди надасть допомогу іншим учасникам змагань, якщо є загроза їх здоров’ю або безпеці.
  2. Учасником змагань є екіпаж байдарки, що складається з одного (група ПІНГВІН) або двох осіб, невиконання правил змагання одним з членів екіпажу вважається порушенням правил учасником змагань (екіпажем).
  3. Призми КП стоять як на суші, так і на воді.
  4. Команда стартує в повному складі. Обов’язкова наявність байдарки на старті.
  5. Під час проходження дистанції необов’язкова присутність на КП (наприклад, що стоїть на суші) двох членів команди, досить лише позначки чіпом, яку може зробити і один учасник.
  6. Дозволяється переносити байдарку по суші, якщо цього вимагає тактичний план, розроблений командою.
  7. У протоках зустрічні човни розходяться лівими бортами.
  8. Фініш команди фіксується після прибуття на фініш байдарки, двох учасників екіпажу з картами і чіпом.
  9. Середній час проходження дистанції: 80 хвилин (1 година 20 хвилин) для дистанції в заданому напрямку, контрольний час 75 хвилин (1 година 15 хвилин) для дистанції за вибором.
  10. Група «АКВАРІУМ». Цей клас найвідкритіший і універсальний! Без обмежень за статтю і віком (головне, щоб витримувалося загальне правило — учасник старше 16-ти років на момент змагань), немає вимог до вашої фізичної готовності і навичок орієнтування, ви навіть можете взагалі, вперше взяти весло і сісти в човен на старті «Архіпелагу» в групі «Акваріум». Тепер докладніше: цю групу ми задумали як можливості познайомитися з орієнтуванням на воді для новачків, яких, за останні чотири роки стає все більше. Бере участь парний екіпаж. Ми ставимо такі дистанції, щоб люди, які вперше взяли в руки карту і весла, гарантовано впоралися з ними і отримали максимум задоволення від процесу і духу змагальності. А емоції вирують в «Акваріумі» нітрохи не менше ніж у спортивних категоріях, і, тому, з 2018 року переможці цієї групи, нарівні з усіма, беруть участь в розіграші супер-призів (каяків і sup-дошки). Якщо ви активні і спортивні, але зовсім не маєте досвіду в орієнтуванні та/або веслуванні і маєте сумнів, що у вас вийде — то цей клас саме для вас. Тут виходить, і тут закохуються в орієнтування на воді і «Архіпелаг-О». Зауважимо тільки, що в цій категорії є обмеження для орієнтувальників, не допускаються спортсмени з розрядом КМС і вище, а також учасники офіційних змагань по СО проходять під егідою ФСОУ. Ми за чесну боротьбу.
    Група «ВИДРА». Учасники — одиночні екіпажі, що беруть участь на одномісній байдарці (каяку). Спортсмени, які заявляються в цю групу, повинні мати хоча базові знання про спортивне орієнтування, тому що на дистанції вони будуть приймати рішення поодинці, а за правилами, користуватися будь-яким електронним навігаційним обладнанням заборонено. Тому, без початкового рівня орієнтування, захоплююча пригода на годину-півтори може стати безцільним нудним блуканням в плавнях з постійним спілкуванням з іншими учасниками, які проходять повз. Також «видрам» потрібно мати достатній рівень веслувальної підготовки, тому що «відсидітися» за напарником вийде). Дистанції для одиночних екіпажів плануються з урахуванням відсутності другого члена екіпажу, і відповідних складнощів, що виникають при перенесенні човна і необхідності висаджування на берег. Ми намагаємося зробити ці дистанції, хоча б теоретично, повністю «водними». Щоб учасник міг не залишати човен під час гонки. З 2019 року ми виділяємо в «Видрах» окремий жіночий клас. Дівчата вже досить сильні і самовіддані, щоб ганятися в окремій групі.
    Група «ПІНГВІН». Учасників цієї групи відрізняє від всіх інших учасників «Архіпелага-О» перш за все засіб пересування — SUP-дошка. Вимоги до спортсменів такі ж як і у «Видр», можливо, тільки трохи більше завзяття. Оскільки багато проток в плавнях щедрі на ряску та річкову рослинність, саме завзятість і фізична витривалість відрізняє сміливих дівчат та хлопців, що долають дистанції з замотаними водоростями фінами. Ми плануємо дистанції для саперів з урахуванням виникаючих при веслування стоячи труднощів, але не маємо права позбавити вас місцевого колориту зовсім. З 2019 року чоловіки і жінки також змагаються в різних класах.
    Група «СКАТ». Це категорія для майстрів. Досвідчені змішані екіпажі, де чоловік і жінка в сумі мають вік 90 і більше років. Вік визначається за роком народження на 1.01.2019. Дистанції цікаві технічно і тактично, але не занадто довгі. В учасників завжди є можливість вибрати основний спосіб пересування: тільки човен або комбінація бігу по суші з веслуванням (що вимагає розділення). Витримка і майстерність нерідко дозволяють показати «скатам» середню швидкість руху по дистанції вище ніж більш молоді учасники.
    Група «ПІРАНЬЇ». Цей клас покликаний об’єднати відважних дівчат різного віку в парні екіпажі і в черговий раз показати силу жіночої дружби і співпраці. В пам’ять про прекрасну О. Овчаренко, Майстра Спорту по СО, призера ЧУ і «Архіпелагу-О» ми заснували цю групу, учасницями якої можуть бути тільки дівчата. Дистанції сплановані з урахуванням того, що фізична сила у дівчат не завжди відповідає моральній. Тут вам знадобиться вміння швидко приймати рішення, і рішення це повинно бути cпільним. Також, ми намагаємося зберегти ваш манікюр продумуючи дистанцію, але наші старання будуть успішніші, якщо він буде коротким.
    Група «КИТ». «Кити» на «Архіпелазі» — це пара майстровитих чоловіків, яким в сумі 90 і більше років. В іншому характеристики класу і дистанцій збігаються зі «Скатом». Також і в тому, що лідери «Китов» здатні перевірити готовність лідерів «Кайманів», за задумом найсильніших екіпажів «Архіпелагу».
    Група «АКУЛА». Змішані екіпажі без вікових обмежень (крім мінімального віку). Технічно і фізично складні дистанції. Щоб боротися за десятку найсильніших обидва партнери повинні легко орієнтуватися і впевнено тримати весло. Для досягнення кращих результатів, місцевість змагань 2019 року припускає різні тактичні прийоми, в тому числі розділення по ходу дистанції. А це означає, що дівчині доведеться бігти самій або гребти. Незважаючи на те, що є кілька дійсно сильних екіпажів, можна сказати домінуючих, щороку на подіумі виявляється один-два несподіваних призера. Рівень конкуренції дуже високий.
    Група «КАЙМАН». Найсильніша категорія. Найскладніші дистанції. Двоє чоловіків. Навіть час переможців в перший день складає майже повтори години. Якщо ви хочете пройти справжнє випробування, і при цьому не маєте сумніву стосовно своїх умінь в області орієнтування і веслування — вам сюди. Тільки пам’ятайте про контрольний час.
  11. Учасники самі оцінюють свою плавальну і фізичну підготовку, як і необхідність наявності спасжилету під час змагань.
  12. Учасники самі несуть відповідальність за своє здоров’я під час змагань, що засвідчують підписом в документі під час проходження мандатної комісії, або безпосередньо перед стартом.